Użytkowanie

Czy mozaika szklana nadaje się pod prysznic?

Jak najbardziej. Szukając odpowiedniego wykończenia prysznica na długie lata warto wziąć mozaikę pod uwagę. Te cechy mozaiki powodują, że nasze realizacje często lądują pod prysznicem:

  • mozaika szklana nie chłonie wody (współczynnik absorpcji wody ≤ 0,1%)
  • jest odporna na działanie nawet silnych środków czystości i w razie konieczności można ją szorować
  • nasza mozaika jest barwiona w masie, co zapewnia trwałość koloru niezależnie od warunków
  • szkło nie wchodzi w reakcje z grzybami, pleśniami, bakteriami. Przy zastosowaniu fugi epoksydowej staje się wykończeniem prysznica na lata.
  • występuje w wykończeniu antypoślizgowym, dzięki czemu podłoga pod prysznicem może być nie tylko wyrazista, ale także bezpieczna.
Czy mozaika szklana nadaje się do kuchni?

Tak, mozaika w kuchni to nie tylko element dekoracyjny, ale również bardzo praktyczny wybór. Szkło nie przebarwia się od zachlapania tłuszczem czy sosem pomidorowym, łatwo się czyści, nie reaguje na wilgoć i jest odporne na skoki temperatury związane z gotowaniem i pieczeniem. Przy wykończeniu mozaiki w kuchni warto zastosować fugę epoksydową, gdyż jest trwalsza i przez to łatwiejsza do utrzymania w czystości w dłuższym okresie czasu.

Czy mozaika szklana nadaje się do basenu?

Tak, mozaika szklana nadaje się do wykończenia niecek basenowych. Szkło nie chłonie wody (współczynnik absorpcji wody ≤ 0,1%), a także jest odporne na działanie chemii basenowej (np. chloru). Nasza mozaika szklana jest barwiona w masie, co zapewnia trwałość koloru niezależnie od warunków, także w basenach zewnętrznych.

Czy mozaika nadaje się na podłogę?

Tak, choć ze względu na wyższą odporność na zarysowania na podłogach zalecamy użycie mozaiki w satynowym wykończeniu (6 w skali Mohsa). Jeśli mozaika ma się znaleźć na podłodze pod prysznicem lub jako okładzina schodów basenowych odpowiednie będzie wykończenie antypoślizgowe.

Czy mozaika szklana nadaje się do użytku w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i kontakt z wodą?

Tak, nasza mozaika jest wyprodukowana ze szkła, w związku z czym nie chłonie wody  (współczynnik absorpcji wody ≤ 0,1%). Między innymi z tego powodu tradycyjnie stosuje się ją do wykończenia niecek basenów i łaźni. Ponadto jest odporna na działanie silnych środków czystości stosowanych w łaźniach i basenach (np. chlor). Mozaika jest barwiona w masie, co zapewnia trwałość koloru niezależnie od warunków.

Czy mozaika szklana może być stosowana w saunie i innych miejscach, gdzie jest wysoka temperatura?

Jak najbardziej, mozaika szklana jest materiałem tradycyjnie stosowanym w saunach, łaźniach parowych, gdyż szkło jest odporne na zarówno na wysoką temperaturę jak i na jej gwałtowne zmiany.

Czy kolory szklanej mozaiki z czasem blakną?

Nasza mozaika szklana jest wyprodukowana ze szkła barwionego w masie.  Dzięki temu szkło jest odporne na działanie promieni UV, kolor nie się wyciera, nie blaknie pod wypływem wilgoci, nie wchodzi w reakcję z grzybami, pleśniami, bakteriami. Kolory poprawnie zainstalowanej mozaiki będą cieszyć oko w niezmienionej przez długie lata.

Jak czyścić mozaikę szklaną?

Mozaikę szklaną czyści się bardzo łatwo za pomocą gąbki do mycia naczyń i zwykłych środków czystości stosowanych w domach. Mozaika szklana jest odpornym materiałem, dlatego w przypadku silnych zabrudzeń można ją szorować i stosować silne środki czyszczące jak chlor.

Projektowanie

Ile kosztuje mozaika według własnego projektu?

Cena metra kwadratowego mozaiki Trufli zaczyna się od 505 zł a kończy na 1200 zł brutto.

Jakie czynniki wpływają na wysokość ceny?

  • wielkość mozaiki – im większa powierzchnia mozaiki, tym metr kwadratowy jest tańszy,
  • ilości użytych kolorów w projekcie – bardziej złożone kolorystycznie projekty są droższe, ponieważ projektowanie, a potem produkcja trwa dłużej,
  • kształt kostki – kostka kwadratowa jest tańsza od heksagonu
Jak mogę zamówić mozaikę według własnego projektu?

Jeśli masz pomysł na swój własny projekt, prześlij go do nas w dowolnej postaci. Może to być zdjęcie, wizualizacja, rysunek, który stanie się punktem wyjścia do opracowania projektu mozaiki. Ważne są również wymiary powierzchni, na której mozaika będzie zamontowana. To pozwoli zaprojektować wzór w odpowiedniej skali.

Wiadomość możesz wysłać na adres mozaiki@trufle.eu, skorzystać z formularza kontaktowego lub zadzwonić do nas na numer telefonu +48327390215.

Czy przygotowanie projektu mozaiki jest bezpłatne?

Tak, przygotowanie projektu jest bezpłatne.

Jak przebiega proces tworzenia mozaiki według własnego projektu?

Po otrzymaniu wskazówek do stworzenia mozaiki, projektant rozpoczyna pracę. Przygotowuje szkic wzoru i przetwarza go na mozaikę uwzględniając paletę kolorów, wielkość kostki oraz wymiary powierzchni, na której znajdzie się mozaika. W ten sposób powstaje projekt, który otrzymasz wraz z wyceną do akceptacji. Jeśli mozaika Ci się spodoba, ale będziesz chciał dokonać jakiś zmian, to jest to właściwy moment, żeby je wprowadzić. Po zaakceptowaniu ostatecznej wersji mozaiki, projekt przechodzi do produkcji.

Czy mogę otrzymać kilka opcji projektu do wyboru?

Tak, jeśli proces projektowy tego wymaga, przygotujemy kilka propozycji projektu do wyboru.

Gdzie mogę zobaczyć wszystkie kolory kostek?

Dostępną paletę kolorystyczną znajdziesz na podstronie – Specyfikacja techniczna 

Czy przed podjęciem decyzji o zakupie mozaiki, mogę otrzymać próbkę?

Nie tylko jest taka możliwość, ale gorąco do tego zachęcamy. Bardzo się staramy, żeby nasze cyfrowe projekty oddawały wygląd finalnej mozaiki, jednak nic nie zastąpi kontaktu z kostkami na żywo. Podobnie jak projekt, próbki kolorów przygotujemy i wyślemy bezpłatnie.

Jestem architektem. Czy mogę otrzymać wzornik do swojej pracowni?

Oczywiście. Skontaktuj się z nami mailowo lub przez formularz. Mamy przygotowane dla architektów wzorniki z całą paletą kolorystyczną. Z doświadczenia wiemy, że są bardzo pomocne przy wspólnej pracy nad projektem mozaiki i usprawniają komunikację.

Produkcja i wysyłka

Jak mozaika jest zapakowana?

Mozaika pakowana jest do kartonów fasonowych z 5-warstwowej tektury o wysokiej gramaturze, które chronią ją podczas transportu. W jednym kartonie mieści się ok. 2 m2 mozaiki i waży on ok 16 kg. Mozaika w kartonach jest wysyłana kurierem, większe realizacje wysyłamy zapakowane na palecie.

W jakiej postaci otrzymam mozaikę?

Mozaika jest połączona w plastry formatu 33 x 33 cm za pomocą folii. Folia przyklejana jest od strony lica i jest przezroczysta, dzięki czemu wzór jest widoczny podczas montażu. Każdy plaster jest ponumerowany, a do mozaiki dołączona jest instrukcja z układem plastrów.

Ile zajmie realizacja projektu?

Od zatwierdzenia projektu do realizacji potrzebujemy do 4 tygodni na wykonanie mozaiki. Ułożenie większych projektów (kilkadziesiąt metrów kwadratowych i więcej) zajmuje nam 5-6 tygodni. Dokładny czas potrzebny na ułożenie Twojego projektu poznasz na etapie składania zamówienia.

Czy wysyłacie mozaiki za granicę?

Tak, wysyłamy mozaiki kurierem w dowolne miejsce. Jeśli jesteś zainteresowany wysyłką poza Unię Europejską, skontaktuj się z nami. Zbadamy procedury celne i we współpracy z naszymi przewoźnikami poszukamy korzystnej kosztowo metody wysyłki.

Montaż

Czy dam radę sam położyć mozaikę?

Jest to możliwe, jednak prawidłowy montaż mozaiki potrafi być wymagający i mogą być potrzebne specjalistyczne narzędzia (jak np. piła z tarczą do cięcia szkła).

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż, zwróć szczególną uwagę na poniższe punkty. To one często przesądzają o ostatecznym rezultacie:

  • podłoże musi być idealnie równe – w odróżnieniu od płytek w większych formatach, próba niwelowania nierówności większą ilością kleju skończy się jego wypływaniem pomiędzy kostkami. Niemożliwe będzie także uzyskanie płaskiego lica mozaiki, ponieważ kostki będą się zapadać w kleju.
  • użyj białego kleju – szary przyciemni niektóre kostki
  • klej nakładaj pacą z zębami maksymalnie 3mm; większe zęby mogą spowodować wypływanie kleju pomiędzy kostkami
  • staraj się tak rozplanować wnętrze, aby uniknąć konieczności cięcia mozaiki lub cięte krawędzie ukryć pod sąsiadującym materiałem lub listwą. Mozaika nie jest łatwa do cięcia i aby uzyskać równą, estetyczną krawędź konieczne jest użycie piły z tarczą do cięcia szkła na mokro.
  • jeśli zdecydujesz się na użycie fugi epoksydowej, dokładnie przestudiuj dokumentację produktu i dostępne w sieci tutoriale. W pracy z tego typu fugą o ostatecznym rezultacie często decyduje czas, którego zwykle jest za mało. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i rozplanowanie pracy. Zanim zaczniesz, przygotuj dużo gąbek celulozowych do mycia mozaiki, będą potrzebne. Bardzo dokładnie zabezpiecz podłogę i sąsiednie powierzchnie. Zabrudzenie epoksydem może się wiązać z trwałym uszkodzeniem materiału (np. parkietu), a w najlepszym wypadku dużą ilością pracy z czyszczeniem plam. Poproś kogoś o pomoc (jedna osoba nakłada fugę, druga od razu zmywa nadmiar i formuje). Nie mieszaj całego wiaderka fugi od razu – prawie na pewno nie zdążysz go zużyć. Lepiej szykować fugę w mniejszych ilościach zachowując dokładne proporcje (przyda się waga kuchenna).

Szczegóły montażu znajdziesz na stronie www.trufle.eu/specyfikacja/

Jeśli masz wątpliwości czy sobie poradzisz, zachęcamy do skorzystania z pomocy doświadczonego wykonawcy.

Czy otrzymam zapasowe kostki na wszelki wypadek?

Tak, do każdej mozaiki pakujemy zestaw kilku kolorowych kostek, z których ułożona jest mozaika. Tak na wszelki wypadek.

Co zrobić kiedy po odklejeniu folii zostało trochę kleju na mozaice?

Drobne pozostałości można usunąć poprzez kilkukrotnie punktowe przyklejenie i odklejenie zdjętej folii, klej do kleju. Jeśli, mimo wszystko, na powierzchni mozaiki pozostaną fragmenty kleju, najłatwiej można go zmyć za pomocą alkoholu izopropylowego i szorstkiej strony kuchennej gąbki.

Czy Trufle instalują mozaikę?

Nie, Trufle nie zajmują się montażem mozaiki u klientów. W przypadku dużych realizacji możemy pomóc znaleźć wykonawcę.

Jakim klejem przykleić mozaikę do podłoża?

Co do zasady zalecamy użycie kleju klasy C2TES1 – klej cementowy (C), o podwyższonych parametrach (2) o zmniejszonym spływie (T), o wydłużonym czasie otwartym (E), elastyczny (S1). Przed podjęciem decyzji o wyborze kleju, zwłaszcza w przypadku wymagającego środowiska (elewacje, baseny, sauny), warto potwierdzić możliwość zastosowania kleju, zapoznając się z kartą techniczną produktu.

Dla uzyskania dobrego efektu ważne, aby klej był biały. Szary klej może spowodować, że niektóre kolory mozaiki będą ciemniejsze.

Czym fugować mozaikę?

Mozaikę można fugować zarówno fuga epoksydową jak i cementową. Wybór fugi zależy od miejsca przeznaczenia mozaiki. W miejscach, gdzie zachodzi kontakt z wodą lub z wilgocią fuga epoksydowa jest lepszym wyborem ze względu na swoją trwałość. Z kolei realizacje narażone na przemarzanie (baseny zewnętrzne, elewacje) lepiej fugować fugą mineralną. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko odspajania kostek w okresie zimowym.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, zadaj je za pomocą formularza kontaktowego, maila lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy.






    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne i niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma Trufle Mozaiki Jakub Wolak z siedzibą w Katowicach przy ul. Zabrskiej 9, 40-083.